Kako poteka družinsko fotografiranje?

Pri fotografiranju otrok je potrebno uporabiti popolnoma drugačen pristop kot pri odraslih. Starši sicer sodelujejo, vendar najmlajši ne razumejo smisla v poziranju in se ne odzivajo na navodila kot odrasli. Na začetku fotografiranja so otroci najbolj pripravljeni sodelovati, saj je za njih fotografiranje nekaj novega in zanimivega. Takrat naredijo klasične portrete kot so družinske fotografije in posamezni posnetki otrok z mamo ter očetom.

Fotografiranje otrok zahteva drugačen pristop kot pri odraslih. Otroci najbolje sodelujejo, ko so sproščeni in veseli na fotografijah. Avtor: Vanessa Tivadar Photography

Ohranjanje igre za konec

Ko se otroci razigrajo, postanejo manj pripravljeni na poziranje in se raje igrajo. Poskušamo ohraniti njihovo igro za konec, da se ne prekinja preveč pogosto, saj lahko to povzroči nejevoljnost. Če je otrok preveč nejevoljen, prilagodimo vrstni red in upamo, da se bo po igri bolj umiril in postal bolj pripravljen na sodelovanje za klasične družinske portrete.

Prilagajanje situaciji

Fotografske seanse pogosto zahtevajo prilagajanje razvoju dogodkov in otrokovi osebnosti, kar pomeni, da stvari ne potekajo vedno po načrtih. Pomembna je sodelujoča vloga staršev, ki se prilagajajo fotografovemu delu in razpoloženju otroka.

Napotki za uspešno fotografiranje otrok

Pri fotografiranju otrok je ključno uporabiti različne pristope in trike, da ohranimo njihovo pozornost in dobro voljo. Preberite si napotke in trike, ki jih uporablja fotograf za družinsko fotografiranje, saj s sodelovanjem staršev nastanejo čudovite in nasmejane slike.

Fotografija novorojenčkov

Pri fotografiranju novorojenčkov je ključno, da je dojenček sit, srečen in da je okolje primerno. Pomembno je tudi, da je prostor dovolj topel, zlasti ker se novorojenčki pogosto fotografirajo brez oblačil. Priporočljivo je fotografiranje v starosti 1-2 tednov, ko novorojenčki večinoma spijo in so bolj prilagodljivi za različne postavitve. Slednje pa najboljše deluje ob naravni dnevni svetlobi, zato je priporočljivo preučiti osvetlitev doma nekaj dni pred fotografiranjem.

Osredotočenost na sproščenost in srečo pri fotografiranju otrok

Pri vsakem fotografiranju se fotograf trudi zagotoviti, da so otroci kar najbolj sproščeni in srečni na posnetkih. Klasični portreti otrok (razen novorojenčkov) so redko primerni, saj zahtevajo mirno poziranje in iskrene nasmeha. Čeprav so izjeme, so zelo redke. Večini otrok se sedenje in poziranje do starosti 10 let ali celo dlje zdi izjemno dolgočasno. Posledica so portreti, kjer otrok deluje žalosten, jezen ali nemiren. To ni ravno motivacija, ki bi si jo starši želeli obesiti na steno, saj si vsi želijo, da je njihov otrok na fotografijah srečen in nasmejan.

Priprava otroka na fotografiranje

Da bi otrok na fotografijah izgledal nasmejan in srečen, je ključno, da mu pripravimo zabavno in zanimivo izkušnjo fotografiranja. Izbor pristopov je odvisen od otrokove starosti in njegovega značaja, zato ni pričakovati, da bodo vsi triki enako učinkoviti pri različnih otrocih.

Pri enoletnikih nagovarjanje in igre s starši morda ne bodo dosegli želenega učinka, saj otrok še ne razume in se bo le začudeno gledal. Starši najbolje poznate svojega otroka, zato je priporočljivo, da se sami pripravite in fotografu sporočite, kaj otroka največkrat spravi v smeh. Za otroke, ki so že živahni, radovedni in znajo komunicirati, obstaja veliko možnosti za ustvarjanje odličnih fotografij.

V tej kategoriji: