Preverite, kako poteka registracija domene
Za registracijo domene ste zagotovo že slišali vsi tisti, ki imate svojo lastno spletno stran. Gre za prvi korak k vzpostavitvi spletne prisotnosti, ne glede na to, ali ustvarjate blog, spletno trgovino ali domačo spletno stran podjetja.
Domena je naslov vaše spletne strani na internetu in na ta način omogoča vsem uporabnikom, da lahko do nje prosto dostopajo. Vsako spletno mesto ima svojo domeno, ki je sestavljena iz imen in domenske končnice, kot je na primer .com, .si, .net in podobno, v ozadju pa je povezana z IP naslovom strežnika, kjer gostuje vaša spletna stran. Registracija domene je torej postopek, ki je nujen za vašo prisotnost na spletu.
Kako izbrati pravo domeno?
Čeprav je registracija domene pomemben postopek, pa je še bolj pomembna izbira njenega imena, saj med drugim vpliva tudi na vašo prepoznavnost. Zato poskrbite, da je ime enostavno in si ga lahko ljudje hitro zapomnijo, izogibajte se pomišljajem, števkam in drugim znakom, prav tako pa je pomembno, da je domena povezana z vašo dejavnostjo.
Poleg imena domene, boste morali izbrati tudi njeno končnico. Najpogostejše so .com, .org in .net, za lokalne dejavnosti, ki so vezane zgolj na Slovenijo, pa lahko izberete .si.
Kako poteka registracija domene?
Ko ste izbrali ime domene, sledi registracija domene. Celoten postopek je zelo enostaven:
- Najprej izberite registrarja – podjetje, ki je pooblaščeno za registracijo domen.
- Nato na njegovem spletnem mestu preverite razpoložljivost domene, kar pomeni, da preverite, ali je domena morda že zasedena. Če je domena zasedena, si boste morali izbrati drugo ime, če pa še ni zasedena, lahko nadaljujete s postopkom registracije domene.
- Registrarji običajno ponujajo različne pakete, ki se razlikujejo glede na obdobje registracije in posledično tudi glede na ceno. Uporabniki se najpogosteje odločijo za registracijo domene za obdobje enega leta, kar pomeni, da vam po enem letu poteče in jo morate pravočasno podaljšati.
- Po potrditvi izbire sledi le še plačilo, nato pa vam registrar aktivira vašo domeno.
Poleg omenjenega postopka registracije domene se lahko odločite tudi za brezplačne domene. Čeprav so stroškovno učinkovite in enostavne za uporabo, pa upoštevajte, da so brezplačne domene manj kredibilne in imajo omejeno funkcionalnost.