Kvalitetne in obstojne barve za les
Preden se odločimo za katerokoli leseno površino, je priporočljivo, naj se nam ne mudi dovolj, da zanemarimo pravilno zaščito. Da ta material opravlja vse svoje funkcije, vključno z estetsko, ga je v njegovi celotni pričakovani življenjski dobi potrebno zaščititi le enkrat. Za zaščito pred vremenskimi pojavi lahko nanesete barve za les. Kvalitetni izdelki za barvanje lesa bodo tisti kateri bodo poskrbeli za dolgo življenjsko dobo.
Obstaja več vrst, s katerimi obvarujete svoje naravne površine. Pri vrhunskih ponudnikih se lahko pričakuje kar do 3x daljšo življenjsko dobo. Njihovo široko in pestro ponudbo, kjer najdete tudi barve za les, si lahko pogledate na spletu.
Termična modifikacija
Naravni drevo material je zgrajen iz celic, celične stene pa iz celuloze, hemiceluloz in lignina. S spremembo oziroma modifikacijo strukture lahko izboljšamo nekatere lastnosti. Pri termični modifikaciji ali posebni toplotni obdelavi so spremembe strukture makromolekul posledica spontanih termokemičnih reakcij, ki potekajo pri segrevanju med 180 °C in 230 °C.
Postopek je primeren za oplemenitenje lastnosti večine vrst iglavcev in listavcev, masivnih dreves in furnirja. Visoko kvalitetne in tropske vrste lahko tako brez uporabe kemičnih zaščitnih pripravkov enakovredno zamenjamo z manj kakovostnimi in manj atraktivnimi vrstami, ki jih je v naših gozdovih v izobilju.
Prednosti tehnike:
- izboljšana odpornost proti naravnim
- zmanjšana toplotna prevodnost
- zmanjšana ravnovesna vlažnost
- izboljšana dimenzijska stabilnost
- eksotičen videz
- enotna barva po celotnem preseku elementa
- 100 % prijazen ljudem in okolju
Namakanje
Za manj izpostavljeno površino na prostem (npr. ostrešja, napušči, obloge pod streho) običajno zadošča bogato premazovanje oz. oblivanje z zaščitnim sredstvom. Prav tako je pomembno zavarovati predele, kjer obstaja možnost visoke zračne vlažnosti (npr. kleti), nezgodnih dogodkov (npr. napake pri gradnji konstrukcij in hiš s posledico kondenzacije vodne pare, izlivi vodnih inštalacij ipd.) ali izpostavljenosti prekomernemu vlaženju.
Vakuumsko-tlačna impregnacija
Če je površina neprestano izpostavljena stiku s tekočo vodo, prstjo ali celo morsko vodo, je potrebno postopek prepustiti strokovnjaku. V teh primerih lahko namreč le s posebno opremo, ki omogoča vakuumsko-tlačno impregnacijo.
Ta metoda je primerna predvsem za:
- vinogradniške kole
- tlakovce
- terase
- skodle
- okroglice
- piloti v morski vodi in pomoli
- mostovi
- vse vrste ograj v neposrednem stiku z zemljo
- vsi nosilni elementi konstrukcij, ki so izpostavljeni padavinam in/ali tekoči vodi
Okolju prijazni izdelki za barvanje lesa
Danes lahko poskrbimo, da si priskrbimo okolju prijazne barve za les. Nekateri izmed ponudnikov poskrbijo, da vsi pripravki in metode omogočajo, da je celoten proces v skladu z okoljevarstvenimi smernicami in EU zakonodajo. Pomembno je, da zaščitne komponente ne hlapijo in se ne izločajo v okolje. Zaradi tega lahko zaščiteno površino povsem brez skrbi uporabljate tudi v zaprtih prostorih, v stiku z zemljo in tekočo vodo.